Etusivu » Koulutus » Menneet koulutukset

Menneet koulutukset

 


Pieneläinjaoston koulutukset

17.–18.3.2018

Endokrinologia

Sara Galac ja Sylvie Daminet

Naantalin kylpylä

13.–14.1.2018

Mikrobilääkkeiden vastuullinen käyttö eläinlääkinnässä

Katariina Thomson, Thomas Grönthal, Sanna Viitanen, Susanne Kilpinen, Minna Rinkinen, Eva Sarkiala, Kirsti Schildt, Elina Pietilä, Inka Laaksonen

Gustavelund, Tuusula

28.-29.10.2017

Dagnostinen Kuvantaminen

Merja Laitinen, Irene Schaafsma

Kalastajatorppa, Helsinki

25.-26.3.2017

Ihokirurgia
Laurent Findji

Marina Congress Center,

Helsinki

18.2.2017 Hygieniakurssi
Merja Rantala
Gustavelund, Tuusula
15.–16.10.2016 Koirien lisääntyminen
Tuire Tamminen, Lena Lindh, Merja Dahlbom, Karoliina Autio

Rantapuisto, Vuosaari,

Helsinki

23.9.2016 Potkua työpäiviin!
Marco Bjurström
Långvik, Kirkkonummi
19.–20.3.2016 Hematologia ja immunologia
G. Couto ja M. Day
Hotelli Torni, Tampere
24.–25.10.2015 Koiran ja kissan käyttäytymisoppia praktiikan tueksi
David ja Tuulia Appleby
Kalastajatorppa, Helsinki
21.–22.3.2015 Koirien ja kissojen hengitystiesairaudet
Lynelle Johnson ja David Maggs
Logomo, Turku
28.2–2.3.2014 Gastroenterologia
Jörg Steiner

Marina Congress Center,

Helsinki

26.–27.10.2013 Neurologia
Sigitas Cizinauskas, Tarja Pääkkönen, Ann-Mariam Kiviranta, Anu Lappalainen, Heli Hyytiäinen
Kalastajatorppa, Helsinki
22.–24.3.2013 Kardiologia
Jens Häggström, Katja Höglund, Ingrid Ljungvall
Paviljonki, Jyväskylä
6.-7.10.2012 Oftalmologia
Elina Pietilä, Leena Ruotsalainen-Ryökkynen, Päivi Vanhapelto, Sari Jalomäki, Kaisa Wickström
Kalastajatorppa, Helsinki
16.–17.6.2012 Dog & cat otology
Tim Nuttall
Kalastajatorppa, Helsinki
16.–18.3.2012 Urologia
Larry G. Adams
Finlandia-talo, Helsinki
22.–23.10.2011 Pieneläinanestesia ja kivunhoito-tähtitiedettä vai taiteen muotoja?
Misse Väisänen
Kalastajatorppa, Helsinki
11.–13.3.2011 Dermatologia
Tim Nuttall, Anette Löffler, Leena Saijonmaa-Koulumies
Flamingo, Vantaa
30.–31.10.2010 Toimiva työyhteisö ja taloudellinen näkökulma eläinlääkärityöhön
Matti Vilkkumaa
Helsinki
12.-.14.3.2010 Brachycephalic syndrome
Ylähengitysteiden sairaudet
Prof Gerhard Oechtering, Anu Lappalainen, Minna Rajamäki, Karoliina Autio, Sari Mölsä, Susanna Alho
Dipoli, Espoo
21.–22.11.2009 Pehmytosakirurgia
Outi Laitinen-Vapaavuori
Kalastajatorppa, Helsinki
13.–15.3.2009 Immunologia ja hematologia
Susan Dawson, Kathleen Freeman
Rosendahl, Tampere
21.–22.11.2008 Kardiologiaa ja verenpaineklinikka
Beate Egner, Seppo Lamberg, Anders Eriksson
Kalastajatorppa, Helsinki
14.–16.3.2008 Gastroenterology
Mike Willard
Eden, Oulu
18.–19.1.2008 Työssäjaksaminen ja työnhallinta
Johanna Lantto, Marjaana Alaviuhkola, Markku Lunkka, Tom Lundberg, Elina Dahlqvist, Erkki Hara, Kirsi Räisänen
Haikon Kartano, Porvoo
1.-2.12.2007 Ortopedia
Pauli Keränen, Esa Kesti, Jarmo Rintasalo, Jan Räihä, Esa Eskelinen, Mikael Granholm, Heikki Putro
Kalastajatorppa, Helsinki
16.–18.3.2007 Oncology
David Argyle
Naantalin Kylpylä
18.–19.11.2006 Odontologia
Helena Kuntsi-Vaatovaara
Kalastajatorppa, Helsinki
17.–19.3.2006 Oftalmology
Ellen Bjerkås, Sigitas Cizinauskas
Dipoli, Espoo
8.-9.10.2005 Korva- ja kissojen ihosairaudet
Craig E. Griffin
Kalastajatorppa, Helsinki
11.-13.3.2005 Endocrinology
Jacquie Rand and Carmel Mooney
Jyväskylän Paviljonki
20.–21.11.2004 Anestesiologia
Misse Väisänen, Esa Eskelinen, Lasse Saloranta
Tuohilampi, Vihti
12.-14.3.2004 Respiratory Disease
Cecile Clercx
Sibelius-talo, Lahti
15.-16.11.2003 Cardiac Weekend
N. Sydney Moise ja Philip R. Fox
Hotelli Haaga, Helsinki
14.-16.3.2003 Genetiikka
Margret Casal ja Petra Werner
Naantalin Kylpylä
15.-17.2.2002 Soft Tissue Surgery
Theresa Fossum
Tampere-Talo
12.-19.1.2002 Thorax- ja abdomenröntgenologia
Peter Lord
Funchal, Madeira
16.-18.3.2001 Clinical Pathology
Harold Twedtken
Caribia, Turku
11.–13.3.2000 Uro- ja nefrologia
Gregory F. Grauer
Silja Serenade
10.12.1999 Ultraäänikoulutus
Kerstin Hansson, Sören Bondestam, Tuomo Noukkala

Hotelli Intercontinental,

Helsinki

19.–21.3.1999 Ortopedia/murtumahoidot
Joseph Harari
Naantalin Kylpylä

 

Hevosjaoston koulutukset

17.–18.3.2018

Kilpahevonen

DVM Staffan Lidbeck, DVM Fabrice Rossignol ja DVM Liisa Harmo

Naantalin kylpylä
13.–14.1.2018

Mikrobilääkkeiden vastuullinen käyttö eläinlääkinnässä

Katariina Thomson, Thomas Grönthal, Kati Niinistö, Olli Mäkelä, Elina Pietilä, Ritva Kaikkonen
Gustavelund, Tuusula
10.-11.11.2017

Advances in Equine Diagnostic Imaging

Sarah Puchalski, Mirja Ruohoniemi

Gustavelund, Tuusula
13.-14.1.2017

Varsojen jalkojen asentovirheet ja aikuisen hevosen fysioterapia ja lihashuolto

Jaakko Granström, Kimmo Elfving, Heli Hyytiäinen, Tuula Pursiainen, Heikki Saarinen, Jaana Tainio

Vierumäki
19.-20.3.2016

Selän ja lantion ongelmat sekä fysioterapia

J.-M. Denoix, Heli Hyytiäinen

Hotelli Torni, Tampere
3.-4.10.2015

Artroskopiakurssi 

Jukka Houttu, Olli Kauko, Kimmo Elfving, Heidi Tapio

Helsingin Yliopiston Hevossairaala, Helsinki
21.-22.3.2015 Hampaiden ja Sinusten sairaudet
Prof Paddy Dixon, ELT Minna Viitanen
Logomo, Turku
28.2.-2.3.2014 Hevosten Ensiapu ja Tehohoito
Prof Alan Nixon, Jonna Jokisalo, Elina Pietilä, Kaj Sittnikow
Marina Congress Center, Helsinki
22.-24.2013 Ravihevosen ontumatutkimus
Kimmo Elfving, Jukka Houttu, John Mitchell, Olli Mäkelä, Lars Roepstorff, Antero Tupamäki
Paviljonki Jyväskylä
16.-18.3.2012 Dermatologia ja Ostotarkastuksen suorittaminen
Prof Derek Knottenbelt, Prof Willem Back
Finlandia-talo, Helsinki
11.-13.3.2011 Jännevammojen diagnosointi ja hoito sekä ajankohtaista kirurgiasta
Dr Roger K.W.Smith , Laura Hirvinen, ELT Marja Raekallio
Sokos Hotel Flamingo, Vantaa
12.-14.2.2010 Kaviosairaudet ja Immunologia
Paul Lunn, Stephen O’Grady
Espoo, Dipoli
22.-24.1.2010 Advanced Ultrasonography Course
Dr Virginia Reef & J.Slack, USA
Viikki, Helsinki
13.-15.3.2009 Dr Emmanuel Engeli, Prof Wayne McIlwraith Scandic Rosendahl, Tampere
14.-16.3.2008 Dr Scott Pirie, Prof Christine Theoret Holiday Club Oulun Eden
16.-18.3.2007 Elisabeth Santschi, Jaakko Grandström, Eddy Cauvin Naantali
20.-22.1.2006 Hevosen Kardiologia
Lesley Young, Seppo Hyyppä
Tahko
2.-4.11.2001 Ultraääni Ortopedisessä tutkimuksessa
Eddy R.J. Cauvin
Laukaa
16.-18.3.2001 Dr. Corinne Sweeney, Dr Jill Beech Hotelli Caribia, Turku
17.-19.3.1995 Dr Des Leadon, Hamis Denny